Ana içeriğe atla

MEZUN ÖĞRENCİLERİN İLİŞİK KESME İŞLEMLERİ:

 

  • SABİS üzerinden İlişik Kesme Formunu doldurarak çıktısını alınız. İmzalayınız. Sistemin hata vermesi durumunda da okulumuzda İlişik Kesme Formunu doldurabilirsiniz

 

  • Öğrenci Kimlik Kartı ve İlişik Kesme Formu ile bölümünüz öğrenci işlerine müracaat ederek ilişik kesme işlemini tamamlayınız. Öğrenci Kimlik Kartı kayıp olan öğrencilerin Yerel veya Ulusal Gazeteye ilan vermeleri ve çıkan ilanı kesmeden ilişik kesme işlemlerini yaparken gazeteyle birlikte okula teslim etmeleri gerekmektedir.

 

  • İlişik Kesme İşleminden sonra Esentepe Kampüsü Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı Diploma Servisinden diplomanızı alabilirsiniz.

 

KAYIT SİLDİRME İŞLEMLERİ GENEL BİLGİLER

 

Borçlu öğrenciler: Üniversiteden çeşitli nedenlerle kaydını sildiren öğrencilerin diplomalarını veya dosyalarında bulunan kendilerine ait belgeleri alabilmeleri için kayıt sildirme işlemini yapmaları ve mali yükümlülükleri (katkı payı veya öğrenim ücreti, yurt, kütüphane borcu vb.) yerine getirmeleri zorunludur. Üniversitenin herhangi bir birimine borcu olan öğrencinin borcu, ilgili birim tarafından önceden sisteme işlenmektedir. Öğrencinin SABİS veya ilgili birimden alacağı ilişik kesme formunu doldurup, formdaki ilgili birimlere giderek, borcunu ödemesi ve sistemden borç bilgisini sildirmesi gerekmektedir.

Çift ana dal/ yan dal programına devam eden öğrenciler: Ana dalından mezun olup çift ana dal/yan dal programı devam edecek olan öğrenciler elektronik ortamda sadece ana dal programından kaydını sildirecektir, program buna göre düzenlenmiştir. Çift ana dal / yan dal programını tamamladıktan sonra ilgili programlar için tekrar kayıt sildirme işlemi yapacaklardır.

İletişim bilgilerinin güncellenmesi: Kayıt sildirme işlemleri sırasında öğrencilerin sistemde mevcut olan adres/ telefon vb. iletişim bilgileri görüntülenecektir. Gerektiğinde öğrencilere ulaşılabilmesi açısından bilgilerin güncel olması önemlidir. Öğrencilerin bu bilgileri kontrol etmesi, eksik ve/veya değişen adres bilgilerini  üzerinden iletmesi beklenmektedir.

Öğrencilik haklarının kaybedilmesi: Önlisans diploması alarak veya mezuniyet koşullarını sağlamadan kayıtlı oldukları programdan kayıt sildiren öğrenciler, üniversitedeki tüm öğrencilik haklarını kaybeder ve öğrenimlerini tamamlamak üzere kayıt sildirdikleri programa tekrar kayıt yaptıramaz.

Kayıt sildirme işleminin tamamlanması: Kayıt sildirme işlemi tamamlandıktan sonra ÖİDB’ye (ilişik kesme formu ve kimlik kartınızı ) teslim etmeniz gerekmektedir.